Denise Greenwell, Michelle Chapman Among Those Honored with RCC Academic Awards

ASHEBORO (May 3, 2018)

Denise Greenwell of Pleasant Garden, an Associate in Arts (College Transfer) student, was chosen as Randolph Community College’s Academic Excellence Award winner for 2018.

Student Denise Greenwell, who won the 2018 Academic Excellence Award
Student Michelle Chapman, who was nominated for the 2018 Dallas Herring Achievement Award

TOP: Denise Greenwell of Pleasant Garden was named RCC’s Academic Excellence Award winner for 2018. One winner is chosen from each of the 58 community colleges in North Carolina.

BOTTOM: Michelle Chapman of Locust, pictured in RCC’s Early Childhood Education classroom, was RCC’s 2018 nominee for the statewide Dallas Herring Achievement Award, which recognizes a student who best embodies Dr. Herring’s philosophy of “taking people where they are and carrying them as far as they can go.”

Greenwell was one of 58 students from each community college in North Carolina who were recognized in April for academic excellence. AEA selection requirements are consistent with Phi Theta Kappa Honor Society criteria. Students must be currently enrolled, must have completed at least 12 semester hours in an associate degree program, and must have a cumulative grade point average of no less than 3.25. A committee at RCC selected the final recipient based on faculty recommendations.

Greenwell, a mother of two who returned to college after being in the workforce for over 25 years, graduated from RCC’s Advertising and Graphic Design program in 2017, but returned to earn transfer credits to pursue a bachelor’s degree. She will graduate with a college transfer degree on May 9. She is also a member of the Phi Theta Kappa Honor Society.

Greenwell said, “My dream of a college education is now a reality. I am no longer telling my children that they can do anything they want — I am showing them.”

Michelle Chapman of Locust was RCC’s nominee for the 2018 Dallas Herring Achievement Award, which was established by the NCCCS to honor the late Dr. Dallas Herring, whose philosophy of “taking people where they are and carrying them as far as they can go” is the guiding principle of the system. The award is given annually to a current or former community college student who best embodies Dr. Herring’s philosophy.

Chapman entered public school in the 6th grade after being homeschooled, but a learning disability kept her from graduating high school. When she enrolled in RCC’s College and Career Readiness program, things changed. “RCC has helped me to overcome so many obstacles,” said Chapman. “I was transformed from a shy, unsure, and closed-off girl who had no path or clear direction, into a confident and bold woman who has plans and goals and a bright future ahead.”

Chapman not only completed her high school equivalency diploma, she is currently enrolled in the Early Childhood Education curriculum program with plans to transfer to a university and get a teaching license.

RCC also recognizes student achievement with its annual Academic Awards and Curriculum Awards.

The Academic Award is based on the highest GPA in the degree and diploma program of study. Students must have been enrolled in two of the last four terms, have completed at least 40 credit hours in a degree program or 10 credit hours in a diploma program, and have a program GPA of 3.5 or higher.

Academic Awards winners (listed with their program areas):
Archdale: Erika E. Binkley, Radiography; Austin G. Craven, Welding Technology; Macie E. Stevens, Associate in Science-Early College.
Asheboro: Lenny E. Andrews, Computer-Integrated Machining; Mark E. Breidenbaugh, Welding Technology; Lisa K. Brown, Information Technology-IT Support Specialist; Aimee S. Corning, Business Administration; Michelle Crigger, Early Childhood Education; Macy L. Daniel, Associate in Arts-Early College; Cindi M. Gaines, Business Administration; Jon B. Goley, Welding Technology; Cheyanne D. Goodenow, Accounting; Nicholas S. LaPlant; Associate in Science-Early College; Tye G. Presnell, Computer Technology Integration-Cyber Security Specialist; Kathryn C. Rich, Interior Design; Marisol E. Rodriguez, Advertising and Graphic Design; Paul D. Sanders Jr., Human Services Technology Substance Abuse; Desiree D. Trogdon, Human Services Technology; Mary F. Webster, Accounting; Makala F. Wiles, Associate in Science-Early College; Steven Zafra, Automotive Systems Technology.
Charlotte: Nicole L. Du Bois, Photographic Technology: Commercial Photography.
Climax: Velvet K. Chaffin, Medical Office Administration.
Denton: Melina A. Delk, Mechatronics Engineering Technology; Austin L. Routh, Electrical Systems Technology.
Franklinville: Sarah H. Brower, Healthcare Management Technology; Bernadine F. Hernandez, Photographic Technology: Photojournalism.
Greensboro: Ashley N. Hancock, Business Administration-Human Resource Management.
Liberty: Erich C. Hartman, Information Technology-Network and Cyber Security Specialist; Grace M. Johnson, Cosmetology.
Ramseur: Garrick M. Coalson, Information Technology-IT Support Specialist.
Randleman: Karen D. Aldridge, Healthcare Management Technology; Hunter L. Goins, Welding Technology; Olesia L. Headen, Associate in Arts-Early College; James R. Maness, Automotive Systems Technology-LDD; Raven E. Miller, Medical Office Administration; Jazmin Muro, Medical Assisting; Daniel Muro-Soto, Automotive Systems Technology; Ernest D. Nicholson, Computer Technology Integration-Network Management Specialist; Evan E. Strickland, Computer Technology Integration-Support Specialist; Carolyn K. White, Global Logistics and Distribution Management Technology.
Seagrove: Ian D. Bourgeois, Criminal Justice Technology.
Sophia: Hannah N. Deakins, Associate Degree Nursing; Charity D. Evans, Early Childhood Education;
Dylan M. Nichols, Welding Technology.
Star: Shanna M. Beane, Associate in Science; Edward B. Phillips, Computer-Integrated Machining.
Thomasville: Andrew W. Garrett, Associate in Science; Jackie L. McDowell, Business Administration;
Gabriela G. Vazquez Pena, Business Administration.

The Curriculum Award goes to a student in each degree and diploma program who is both outstanding in his/her academic achievement and has potential for success in the particular field he/she has chosen. To be eligible, the students must have been enrolled in two of the last four terms, have completed at least 40 credit hours in a degree program or 10 credit hours in a diploma program, have a program GPA of 3.0 or higher, have demonstrated expertise in their field of study, and have participated in departmental, campus and community activities that promote the College.

Curriculum Awards winners:
Archdale: Amanda R. Justus, Medical Assisting.
Asheboro: Teresa G. Allmon, Healthcare Management Technology; Lisa K. Brown, Information Technology-IT Support Specialist; Emily A. Carl, Medical Office Administration; Morgan R. Kinney, Associate in Arts; Tye G. Presnell, Computer Technology Integration-Cyber Security Specialist; Cesar H. Ramos, Collision Repair and Refinishing Technology; Paul D. Sanders Jr., Human Services Technology Substance Abuse; William A. Stallings, Early Childhood Education; Desiree D. Trogdon, Human Services Technology; Brandon A. Watt, Business Administration.
Charlotte: Nicole L. Du Bois, Photographic Technology: Commercial Photography.
Denton: Melina A. Delk, Mechatronics Engineering Technology; Austin L. Routh, Electrical Systems Technology.
Franklinville: Micheal L. Randall, Automotive Systems Technology.
Lexington: Daniel W. Busey, Photographic Technology: Photojournalism.
Liberty: Grace M. Johnson, Cosmetology; Kayla M. Plummer, Radiography.
Pleasant Garden: Dakota T. Smith, Computer-Integrated Machining.
Ramseur: Alyssa B. Hollady, Associate in Science; Gloria H. Spinks, Photographic Technology: Portrait Studio Management.
Randleman: Ernest D. Nicholson, Computer Technology Integration-Network Management Specialist;
Christopher D. Oakes, Criminal Justice Technology; Tatiana R. Tenner, Accounting.
Star: Yesenia  Solis, Advertising and Graphic Design.
Thomasville: Sherry A. Underwood, Business Administration.
Trinity: Carissa D. Skipper, Associate Degree Nursing.
Troy: Jordan C. Hunsucker, Interior Design.

-END-