Retirees

Randolph Community College values and recognizes the years of dedicated service to the College by its retired full-time faculty and staff and by its full-time faculty and staff who passed away during their employment with the College. The extraordinary commitment of these individuals to educational excellence has enabled Randolph Community College to be successful in changing the lives of the students these individuals served.

Listed below is the name of each full-time employee who has retired from the College, as well as his/her title upon retirement and years of full-time service.

*Deceased

Erman Cox

*Erman S. Cox

Coordinator, Equipment and Plant
1962-1976
Harold Culnon

*Harold R. Culnon

Instructor, Welding
1968-1977
Mabel Edmonds

*Mabel C. Edmonds

Campus Food Services Staff
1976-1981
James Bullard

*James D. Bullard

Director, Academic and Recreation Extension
1967-1981
Nan Cummings

*Nan B. Cummings

Supervisor/Instructor, Practical Nurse Education
1971-1981
Janetta Wright

*Janetta K. Wright

Library Technical Assistant
1971-1983
Willis Honeycutt

*Willis Honeycutt

Instructor, Floral Design
1971-1984
Hubert Causey

*C. Hubert Causey

Dept. Chair, Power Mechanics/Instructor, Machinist
1965-1986
 

Charles A. James

Housekeeping Staff
1980-1986
Dorothy Snyder

Dorothy A. Snyder

Instructor, English
1976-1987
Norman Hennessee

*Norman K. Hennessee

Instructor, Drafting
1970-1987
Merton Branson

*Merton H. Branson

President (1964-1988)
1962-1988
Charles Welborn

*Charles H. Welborn

Coordinator of Housekeeping
1977-1988
Dorothy Carter

Dorothy L. Carter

Dean of Instructional Affairs
1972-1989
Frances Cripps

*Frances H. Cripps

Campus Food Services Staff
1981-1989
Evelyn Durham

*Evelyn G. Durham

Dept. Chair/Instructor, Business Education
1967-1990
William Baldwin

William T. Baldwin Jr.

Instructor, Individualized Instruction Center
1969-1990
James Presnell

*James H. Presnell

Housekeeping Staff
1985-1990
Williams Baggett

*M. William Baggett

Instructor, Industrial Electricity
1981-1990
Gilbert Jones

*Gilbert E. Jones

Instructor, Photography
1976-1991
Robert Johnson

*Robert W. Johnson

Instructor, Automotive Body Repair
1979-1991
Frances Moffitt

Frances S. Moffitt

Co-Director, Learning Skills Programs
1977-1991
Eugene Hicks

*Eugene B. Hicks

Dept. Chair/Instructor, Electronics
1973-1993
 

Albert S. Johnson

Housekeeping Staff
1988-1993
Cecil Allen

*Cecil P. Allen

Instructor, Photofinishing
1974-1994
John Roberson

Dr. John L. Roberson

Dean of Student Development
1962-1994
Lee Jordan

Lee J. Jordan Jr.

Instructor, Business Technology
1970-1994
Nash Rush

*Nash M. Rush

Assistant Supervisor, Equipment and Plant
1978-1994
Edith Trogdon

*Edith M. Trogdon

Campus Store Assistant
1989-1994
Mildred Sawyer

Mildred C. Sawyer

Instructor, English
1987-1995
Robert Lindley

Robert H. Lindley

Dept. Chair/Instructor, Electronics-Mathematics
1977-1995
Carl Zeigler

*Carl L. Zeigler

Coordinator/Instructor, Learning Skills Programs
1966-1995
William Johnston

*William A. Johnston

Maintenance Supervisor
1971-1996
Shirley Jones

Shirley K. Jones

Purchasing and Receiving Agent/Equipment Coordinator
1974-1996
Frank Montgomery

Frank A. Montgomery III

Instructor, Mathematics/Physics
1969-1996
Moir Cahill

Moir L. Cahill

Instructor, Business Technology
1972-1996
Peggy Hinshaw

Peggy O. Hinshaw

Executive Secretary to Dean, Administrative Services
1972-1997
Joe Covington

Joe R. Covington Jr.

Instructor, Advertising and Graphic Design
1970-1998
O'Dene Suggs

O’Dene S. Suggs

Executive Secretary to Dean, Student Development/Admissions Officer
1972-1998
Wayne Eller

Dr. Wayne C. Eller

Vice President for Continuing Education
1984-1998
Betsy Kinney

Betsy A. Kinney

Secretary, Learning Skills Programs
1969-1998
Allan Edwards

Dr. W. Allan Edwards

Vice President
1965-1998
Joyce Harrington

Joyce P. Harrington

Instructor, English
1972-1998
Mary Wood

Mary S. Wood

Administrative Assistant to Vice President
1966-1998
 

*Armenta L. Hedgecock

Housekeeping Staff
1989-1998
Robert Foy

Robert E. Foy Jr.

Director of Computer Services
1983-1999
Doris Smith

Doris B. Smith

Campus Food Services Manager
1976-1999
Mike Seuberling

P. Michael Seuberling

Instructor, Criminal Justice Technology
1990-1999
Lenton Slack

Lenton T. Slack

Instructor, Interior Design
1971-1999
Paul Rudd

Paul D. Rudd

Vice President of Student Services
1995-1999
Larry Linker

Dr. Larry K. Linker

President (1988-2000)
Interim President (2006)
1963-2000
Wayne Hayes

A. Wayne Hayes

Maintenance Staff
1981-2000
Sue Newlin

Sue M. Newlin

Payroll Clerk
1964-1965, 1966-2000
Robert heist

Robert A. Heist Jr.

Dept. Chair/Instructor, Photographic Technology
1969-2000
Glenda Mickey

Glenda C. Mickey

Switchboard-Receptionist, Secretary
1981-2000
Margaret Willett

Margaret W. Willett

Instructor, Business Technology
1986-2001
Lucille Barrington

Lucille D. Barrington

Instructor, Associate Degree Nursing
1987-2001
Mamie Maness

Mamie S. Maness

Director of Financial Services
1974-2001, 2006-2007
Nancy Hinshaw

Nancy B. Hinshaw

Accounting Clerk
1984-2001
 

Ermeta S. Robbins

Housekeeping Staff
1987-2001
Ruby Perryman

Ruby W. Perryman

Library Technical Assistant
1985-2002
Henry Harsch

*Henry Harsch

Dept. Chair, Art & Design
Instructor, Advertising & Graphic Design
1968-2002
Cliff Norris

L. Cliff Norris

Instructor, Interior Design
1976-2002
 

Max R. Cheek

Housekeeping Staff/Third Shift Coordinator
1987-2002
Tressie Hunt

Tressie M. Hunt

Campus Store Assistant
1987-2003
Charles Johnson

Charles L. Johnson Jr.

Dept. Chair, Art & Design
Program Head/Instructor, Interior Design
1977-2003
Harvey Shaw

*Harvey R. Shaw

Housekeeping Staff
1982-2004
Patsyanna Barker

Patsyanna B. Barker

Coordinator, Adult High School/GED
1977-2005
Francis McGee

Frances A. McGee

Campus Store Assistant
1973-2005
Clara Barracato

Clara A. Barracato

Secretary of Extension/Archdale Campus
1999-2005
Ron Bushnell

Ronald W. Bushnell

Student Services Counselor
1986-2005
Gary Shore

Gary W. Shore

Maintenance Staff, Archdale Campus
1991-2006
Carol Elmore

Carol M. Elmore

Interim Dean of Student Services
1986-2006
Robert Bailey

Robert J. Bailey

Maintenance Technician
2001-2007
Lynn Tesh

P. Lynn Tesh

Dept. Chair, Health Occupations
Instructor, Associate Degree Nursing
1981-2007
Brenda Hall

Brenda B. Hall

Records Technician II
1988-2000, 2002-2007
Artie Phillips

Artie P. Phillips

Secretary to Director of Admissions/Registrar
1988-2007
James Geter

*James N. Geter

Housekeeping Staff
1993-2007
Mary Morgan

Mary S. Morgan

Career and Retention Counselor
1973-2008
Rebekah Megerian

Dr. Rebekah H. Megerian

Dean of Basic Skills
1980-2008
Phyllis Helms

Dr. Phyllis E. Helms

Vice President for Instructional Services
1983-2008
Don Childers

Donald N. Childers

Dean of Business and Industry Services
1973-2008
Gerald Hampton

Gerald T. Hampton

Program Head/Instructor, Interior Design
1987-2008
Marie Bahr

Marie J. Bahr

Coordinator, English as a Second Language
1992-2008
Iris Simpkins

Iris T. Simpkins

Switchboard Receptionist/Secretary
1989-2008
Elizabeth Brooks

M. Elizabeth Brooks

Housekeeping Staff
1993-2009
Ralphael Brown

Dr. Ralphael L. Brown

Program Head/Instructor, Business Administration
1993-2009
Betty Peoples

Betty M. Peoples

Duplicating/Mail Room Clerk
1979-2009
 

Jimmy B. Voncannon Sr.

Housekeeping Staff
1999-2009
Ann Rankin

Ann M. Rankin

Coordinator/Instructor, Distance Education
2001-2009
Clarice Crotts

Clarice D. Crotts

Director of Records/Registrar, Continuing Education
1976-2009
Melinda Lamb

Dr. Melinda H. Lamb

Instructor, English
1981-1983, 1992-2009
Clarence Goodman

Clarence E. Goodman

Housekeeping Staff
1990-2009
Linda King

*Linda S. King

Coordinator/Instructor, Basic Skills
1988-2009
Janett Boles

Janett C. Boles

Coordinator, Adult Basic Education/GED Examiner
1996-2009
Kenneth Miller

Kenneth R. Miller

Maintenance Staff/Painter
1987-2009
Jane Lisk

Jane T. Lisk

Instructor, Developmental Reading
1995-2009
Nettie guy

Nettie H. Guy

Director/Instructor, Associate Degree Nursing
2008-2010
Lewis Edwards

Lewis W. Edwards

Instructor, History/Coordinator
Pottery, CSR & Building Trades
1983-2010
Jerry Simpson

Jerry L. Simpson

Vice President for Student Services
1985-1990, 2007-2010
Joyce Branch

Joyce M. Branch

Student Services Counselor
Coordinator, Students with Disabilities
2000-2010
Kalora Templa

Kalora C. Temple

Program Director/Instructor
Healthcare Management Technology
2001-2006, 2007-2010
Greg Stewart

Gregory T. Stewart

Division Chair, Commercial and Artistic Production
Instructor, Photographic Technology
1981-2011
Ashley Fetner

Ashley S. Fetner

Instructor, Photographic Technology
2002-2011
Jackie Beane

Jackie L. Beane

Housekeeping Staff
2002-2011
Carol Howard

Carol J. Howard

Program Director/Instructor, Radiography
2003-2011
Diane Howdeshell

Diane O. Howdeshell

Writing Across the Curriculum Specialist
2010-2011
Rhonda Winters

Rhonda S. Winters

Dean of Archdale Center
1988-2011
Jan Hancock

Janice W. Hancock

Director of Auxiliary Services
1980-2011
Grover Yancey

Grover F. Yancey

Student Services Counselor
1997-2011
Debbie Christenberry

Deborah A. Christenberry

Instructor, Computer Information Technology
1989-2012
Lonnie Hamm

*Lonnie R. Hamm

Director of Small Business Center
2004-2012
Wanda Brown

Wanda C. Brown

Executive Assistant to the President and Board of Trustees
1982-2013
Marie Miller

Marie S. Miller

Administrative Assistant, President’s Office
2004-2013
Susan Milner

Susan V. Milner

Associate Vice President for Institutional Advancement

2004-2013

Sue Lucas

*M. Sue Lucas

Housekeeping Staff
1991-2013

Barbara Saunders

Barbara R. Saunders

Housekeeping Staff
1999-2002, 2006-2013

Amy Brantley

Amy A. Brantley

Division Chair, Business and Commercial Arts
1981-2014

 

P. Irene Townsend

Instructor, Photographic Technology
1995-2014

Bonnie Columbia

Bonnie E. Columbia

Library Assistant
2006-2014

Sue Shelton

A. Sue Shelton

Department Head, Mathematics
2006-2014

Becky Dickerson

Rebecca H. Dickerson

Assistant to the Associate Vice President for Institutional Advancement
2012-2014

Janice Craven

Janice S. Craven

Housekeeping Staff
2000-2014

Arlene Phillips

Arlene H. Phillips

Technical Services Assistant
1992-2015

Deborah Bowman

Deborah P. Bowman

Curriculum Specialist
2001-2015

Glenda Martin

Glenda C. Martin

Lab Manager, Photographic Technology
1989-2015

David Heskett

David M. Heskett

Instructor, English/Reading
1987-2015

Carol Nunn

H. Carol Nunn

Administrative Assistant for the Director of the Archdale Center
1991-2015

Charles Egerton

Charles A. Egerton

Department Head, Photographic Technology
1990-2015

Elaine Cox

A. Elaine Cox

Purchasing Technician I-Requisitions/Purchase Orders/Leases
2000-2015

Jane Allen

Jane R. Allen

Purchasing Technician I-Receiving and Fixed Assets
2001-2015

Amy Phillips

Amy C. Phillips

Coordinator/Instructor, Nursing Assistant
2004-2015

Pam Freeze

Pamela H. Freeze

Coordinator/Instructor of Employability Success
1985-1989, 1997-2016

Paul Goins

Paul G. Goins

Director of Emergency Services Training Center & BLET
2010-2016

Randy L. Owens

Randy L. Owens

Department Head, Welding
2015-2016

Rita A. Boling

Compensatory Education Assistant
1993-2017

In Memoriam

The following full-time employees passed away while still employed at the College.
Jerry Howell

*Jerry M. Howell

Instructor, Photography
1970-1990
Nancy Shanas

*Nancy J. Shanas

Secretary, Extension
1985-1991
James Hanson

*James R. Hanson

Instructor, Automotive Technology
1975-1994
George Tonkin

*George E. Tonkin

Director of Special Services
1975-2001
Teresa Crenshaw

*Teresa L. Crenshaw

Instructor, Early Childhood Associate
2001-2005
Lequita Ingold

*Lequita L. Ingold

Administrative Assistant for Personnel
1997-2006
Larry Stone

*Larry M. Stone

Instructor, Psychology
2010-2014